Eesti Pereettevõtjate Liidu traditsiooniline uue aasta vastuvõtt koos Eesti Vabariigi peaministri Kristen Michaliga toimus 29. jaanuaril 2025 BLRT-s. Sündmust võõrustas ning oma ettevõtete mitmekülgset ja edukat arengulugu tutvustas perekond Berman.
Peaminister esitas sisuka ettekande vastuseks pereettevõtjate esitatud küsimustele ja ettepanekutele.
Pereettevõtjate poolt peaministrile esitatud küsimustest ja ettepanekutest saime näha, et pereettevõtjad mõtlevad mitu põlvkonda ette. Kõige enam kõnetavad teemad on ettevõtlust soodustav majanduskeskkond, riigi efektiivsus, sammud julgeoleku ja innovatsiooni valdkonnast, mõistlikum eurobürokraatia ja väljaarendatud infra sh põhimaanteed ja lennuühendused. Pereettevõtete väärtustamiseks, eripäradega arvestamiseks ja jätkusuutlikkuse tagamiseks tegime peaminister Kristen Michalile ettepaneku defineerida Eestis pereettevõtte mõiste ning reguleerida sellega seotud suhted seadusandlikul tasandil.
Pereettevõtjate kohtumine Eesti Vabariigi peaminister Kristen Michaliga kujunes sisukaks. Muuseas lubas peaminister oma ettekandes maksurahu aastani 2027 ja väljendas lähiaastate majanduskasvu osas mõõdukat optimismi. Saali kogunenud 90 pereettevõtjat esitasid hulgaliselt lisaküsimusi, mis said peaministri poolt vastused.
Kohtumisel andsime peaminister Kristen Michalile üle ka Eesti Pereettevõtjate Liidu heatahtlikud soovitused parema Eesti kujundamisel:
- Taastage ettevõtjate kindlustunne, et hoogustada majandust ja soodustada pikaajalisi investeeringuid.
- Märgake ja väärtustage pereettevõtteid, mis on riigi ettevõtluse alustala ja töökohtade loomise allikas.
- Külmutage riigi indekseeritud kulud majanduskasvu taastumiseni või kujundage need jäädavalt ümber.
- Suhtuge euroliidu direktiivide ülevõtmisse loovamalt ja Eesti huvidest lähtudes.
- Suurendage eesti tähtsust rahvusvahelisel tasandil, sh tugevdage Eesti kui digiriigi positsiooni ning osalege olulistel maailmanäitustel ja kohtumistel.
- Arendage välja infra, sh põhimaanteed ja lennuühendused.
- Kommunikeerige valitsuse plaane enam, mh sotsiaalmeedias.
- Naeratage rohkem – see sisendab turvatunnet ja suurendab seotust.
Tänaseks on Eesti pereettevõtjate kohtumised EV peaministriga on toimunud 3 korral:
- 2023 Kaja Kallasega Avala ärikvartalis, kus meid võõrustas perekond Jõeleht
- 2024 Kaja Kallasega Ideal Baltic salongis, kus meid võõrustas perekond Isok
- 2025 Kristen Michaliga BLRT-s, kus meid võõrustas perekond Berman
Algse idee tuua pereettevõtjate küsimused ja ettepanekud peaministri ette andis 2022. a. EPEL-i esindajatega kohtumisel president Alar Karis. Jaanuaris 2023 sai mõte teoks ja Eesti Pereettevõtjate Liidu liikmete esimesel kohtumisel tookordse peaminister Kaja Kallasega sündis ka kokkulepe, et avatud arutelud peaministri ja pereettevõtjate vahel võiksid toimuda regulaarselt kord aastas, et rääkida asjadest ausalt, siiralt ja soojalt – just nagu pereettevõtluses kombeks.
Täname soojalt tänavu meid võõrustanud BLRT Gruppi, kes sai hiljuti Kliimaministeeriumilt aasta mereendusettevõtte tiitli! Suur aitäh, EPEL-i asutajaliige Mark Berman, kes tutvustas kaasahaaravalt grupi ettevõtete mitmekülgset ja muljetavaldavat arengulugu!
Külalistele toimus BLRT Grupi tegevusi tutvustav põnev tuur – vaadati ujuvdokke, Marketex Marine’i tsehhi, kus jätkub mitmeotstarbelise muljetavaldava ujuva meelelahutuskeskuse Oceaya ehitus, ning heideti pilk kalakasvatuspargastele.
Tänan isiklikult kõiki, kes pühendumisega panustasid sündmuse sisulisse ettevalmistusse ja korralduslikku õnnestumisse: Mark Berman oma tiimiga, Karina Tõeleid, Ivo Kollo, Aare Tark, Urmas Isok, Aigar Pindmaa, Marianne Pindmaa.
Merit Miller
Eesti Pereettevõtjate Liidu president
Pereettevõte Juustukuningad
Eesti Pereettevõtete Liit (EPEL) liidab aktiivseid Eesti pereettevõtjaid ning on Euroopa Pereettevõtjate Liidu EFB liige. EPEL-isse kuulub 125+ liiget, kelle omanduses on 730+ ettevõtet, mis annavad tööd 26000+ töötajale ja mille aastane kogukäive on 8,4+ miljardit eurot. EPELi missiooniks on toetada pereettevõtete põlvkondade-ülest arengut ja jätkusuutlikkust, väärtustades Eesti pere ettevõtlikkust ning pikaajalist kestvust. www.epel.ee.
Pereettevõtete tunnuseks on perekondlik mõõde, kus äri ja omandiõigus on läbi põimunud. Pereettevõtted võivad olla väikesed, keskmise suurusega või suured, börsil noteeritud või noteerimata. Mis tahes suurusega ettevõte on pereettevõte, kui (a) otsuste vastuvõtmiseks vajalik häälteenamus kuulub ettevõtte asutanud või omandanud pereliikmetele, erandiks vaid börsiettevõte – vähemalt 25%, (b) häälteenamust teostatakse kaudselt või otseselt ning (c) vähemalt üks perekonna esindaja on kaasatud ettevõtte juhtimisse.
Euroopa uuringute kohaselt moodustavad pereettevõtted vähemalt 80% kõigist ettevõtetest ja tõenäoliselt on maht sama ka Eestis. Pereettevõtted on riigi majanduse ja ühiskonna selgroog, aidates luua töökohti, edendades regionaalset arengut, hoides kultuuripärandit ja pakkudes pikaajalist stabiilsust.