31. märtsil toimus EPEL-i esimene webinar Federico Pistonoga (https://fede.online) teemal “Kriis – kas teeb meid nõrgaks või hoopis selle tõttu tugevneme?”. Teeme siinkohal lühikokkuvõte tema esitlusest.
- Kriis on olukord, mis paneb tegutsema. Ohuolukorrad on pöördepunktid. Halvad asjad stimuleerivad tarkus
- Stressisituatsioonile panevad kõige paremini vastu ja saavad ebastabiilsest olukorrast tugevamaks asjad, mis ei ole haprad ega purunevad (antifragile termin tuleb mängu. Vt ka: https://en.wikipedia.org/wiki/Antifragility). Mõned näited: väike kontrollitud metsatulekahju väetab metsa; vaktsiin on stressitekitajana pikas perspektiivis kaitse; kehvadel äridel tuleb lasta hääbuda, selleks, et kogu süsteem püsiks ja saaks tugevamaks
- Musta luige teooria on metafoor, mis kirjeldab sündmust, mis tuleb üllatusena, omab suurt mõju ja mida on pärast fakti sageli tagantjärele mõeldes peetud mõistlikuks. Seda pole võimalik ette ennustada. Nagu polnud võimalik täpselt ette ennustada Covid viirust, samas oli oodata aastaid, et peab tulema korrektsioon majanduses. Aga selle käivitaja ja edasine reaktsioon on etteennustamatu. Musta luige teooria autor on Nassim Nicholas Taleb (https://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory)
- Aga musta luige ilmumise vastu aitab optsionaalsuse kasutamine. See tähendab täiendavate valikuliste võimaluste väärtust, mis on saadaval alles pärast algse investeeringu või ettevõtmise tegemist. Lühiajaline tasu selle eest on tagasihoidlik, kuid valikulisuse väärtus on tohutu.
Koolitust saab järele vaadata SIIT